Aprioryczne wyprowadzenie cech gatunku osobowego
Gatunek osobowy - definicja
We wpisie "Transhumanizm - o ludzkiej naturze (odpowiedź na polemikę)" skonstruowałem pojęcie "gatunku osobowego" to jest "gatunku istot posiadających "człowieczeństwo" definiowane jako zdolność do odczuwania złożonych emocji połączona z inteligencją oraz potencjałem do budowy cywilizacji naukowo - technicznej". Jednakże nie uzasadniłem dostatecznie wyszczególnionych kryteriów. Kwestia człowieczeństwa wszelkich form rozumnego bytowania jest natomiast na tyle ciekawa, że warto się nią zająć w osobnym wpisie na blogu. Zacznijmy od postawienia pytania - czy można na bazie rozumowania dedukcyjnego a priori uzasadnić uniwersalne kryteria człowieczeństwa?
Uniwersalne kryteria człowieczeństwa
Twierdzę, że stworzenie uniwersalnych kryteriów człowieczeństwa na bazie apriorycznej analizy jest możliwe. Zacznijmy od najprostszego do udowodnienia - faktu posiadania przez gatunek osobowy rozumności. Otóż gatunek posiadający człowieczeństwo nie jest w stanie zanegować własnej rozumności nie popadając w wewnętrzną sprzeczność - innymi słowy każdy akt negacji jest jednocześnie dowodem potwierdzającym jego rozumność (ponieważ wymaga umiejętności sformułowania złożonego zdania). Jednakże sam fakt rozumności nie jest wystarczający - bowiem by podejmować działania niezbędne jest posiadanie określonego systemu wartości (o czym w następnym akapicie)
Przejdźmy teraz do posiadania złożonych emocji. Tutaj dowodem jest elementarny fakt podejmowania określonych działań przez dany gatunek. Nie sposób zaprzeczyć faktu działania danego gatunku uczłowieczonego - ponieważ sam akt zaprzeczenia byłby działaniem czyli dowodem potwierdzającym postawioną tezę. Co jest elementarnym motorem działania? Jest nim fakt posiadania określonego systemu wartości nakazującego uznać pewne działania za bardziej użyteczne od innych (bez systemu wartości nie podejmowane byłyby działania - ponieważ nie sposób byłoby uszeregować czynności na bardziej i mniej wartościowe). Jednakże określone działania podejmowane są także przez zwierzęta. Dlatego niezbędne jest ujmowanie tego kryterium razem z dwoma pozostałymi.
Wreszcie trzecie kryterium - potencjał do budowy cywilizacji naukowo-technicznej. Owa zdolność do wytworzenia określonej struktury społecznej połączonej z pewnym poziomem kultury materialnej stanowi wynik połączenia faktu bycia istotą żywą (nie sposób zanegować faktu życia gatunku uczłowieczonego - ponieważ sam akt zaprzeczenia wymaga skorzystania z atrybutów szeroko rozumianego życia - i tym samym jest dowodem potwierdzającym postawioną tezę). i bycia istotą rozumną. Połączenie faktu bycia istotą żywą i istotą rozumną prowadzi do wniosku, który najlepiej opisuje następujący cytat: "Umysł ludzki jest podstawowym narzędziem przetrwania. Człowiek otrzymał życie, ale nie przetrwanie. Otrzymał umysł, lecz nie jego zawartość. Aby pozostać przy życiu musi działać, a zanim będzie mógł działać, musi znać charakter i cel swoich działań.(...) Aby pozostać przy życiu, musi myśleć. Umysł ludzki jest podstawowym narzędziem przetrwania. Człowiek otrzymał życie, ale nie przetrwanie. Otrzymał umysł, lecz nie jego zawartość. Aby pozostać przy życiu musi działać, a zanim będzie mógł działać, musi znać charakter i cel swoich działań.(...) Aby pozostać przy życiu, musi myśleć. " (Ayn Rand, Atlas zbuntowany). Innymi słowy, myślenie jako podstawowy czynnik przetrwania w sposób logiczny implikuje zdolność danego gatunku do budowy cywilizacji naukowo-technicznej.
Wnioski i konsekwencje postawionych twierdzeń
Uniwersalizacja pojęcia "człowieczeństwa" i objęcie nim wszystkich gatunków osobowych prowadzi w sposób logiczny do harmonijnej, opartej na wzajemnym szacunku współpracy wszelkich form rozumnego istnienia. Innymi słowy dzięki humanizacji poprzez pojęcie "gatunku osobowego" wszelkich form rozumnego bytowania możliwa się staje harmonijna współpraca Homo Sapiens Sapiens z różnymi formami genetycznie zmodyfikowanych istot ludzkich, rozumnymi maszynami opartymi na zaawansowanej sztucznej inteligencji oraz nawet gatunkami "obcych" z innych światów.
Komentarze
Prześlij komentarz